Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Seks najlepiej w środku kobiecego cyklu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Messalina z Brytanikiem
Messalina z Brytanikiem

Rzymscy lekarze zalecali uprawianie seksu w środku kobiecego cyklu menstruacyjnego, co gwarantować miało zerową szansę zajścia w ciążę. Jak obecnie wiemy jest to najbardziej „niebezpieczny okres” na takie czynności.

Naturalnie stosowano także najrozmaitsze kremy i płyny mające zapobiegać ciąży. Hipokrates z kolei – grecki lekarz z V-IV wieku p.n.e. – wspomina, że kobieta nie chcąca zajść w ciążę powinna, po odbytym stosunku, podskoczyć kilka razy w górę i kucnąć, dotykając pośladkami pięty. W ten sposób sperma nie będzie stanowić zagrożenia.

Warto nadmienić, że starożytni bardzo niestosownie podchodzili do kobiecej menstruacji. Między innymi Pliniusz Starszy wspomina, że krwawiąca kobieta może odstraszyć burze, wichury i błyskawice. Jeżeli zaś przejdzie się nago wokół pola, wszelkie robaki pospadają ze zboża. „Barwny” opis Pliniusza ukazuje nam z jakim niezrozumieniem musiały żyć kobiety w czasach antycznych oraz jaka była niewiedza biologiczna.

Krew menstruacyjna z kolei uważana była za niezwykle niebezpieczną i odbierającą moce mężczyźnie. W Afryce m.in. wykorzystywano ją do magiczny rytuałów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów