Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Seneka Młodszy i Neron

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Neron i Seneka Młodszy
Neron i Seneka Młodszy

Filozof Seneka Młodszy był jednym z tych Rzymian, którzy potępiali publiczne egzekucje i ubolewali nad wpływem, jaki miały one na widzów. Jak na ironię, to właśnie jego wychowanek, Neron, zasłynął ze swego nieumiarkowanego okrucieństwa, ujawniającego się również w zapoczątkowanej przez niego praktyce rzucania chrześcijan lwom na pożarcie.

W pierwszych latach panowania Neron nie interesował się polityką i słuchał rad Seneki. Z czasem jednak  pozycja Seneki w oczach Nerona zmalała do tego stopnia, że ten wolał oddalić się z pałacu cesarskiego. Nie uniknął on jednak śmierci. Neron podejrzewając swojego byłego tutora o udział w spisku, kazał mu popełnić samobójstwo.

Źródła wykorzystane
  • Matthews Rupert, Rzym mroczny, ponury, krwawy, Warszawa

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów