Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Trzy siły zapewniające porządek w Wiecznym Mieście

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Pretorianin
Pretorianin

W cesarstwie rzymskim istniały trzy siły zapewniające porządek w Wiecznym Mieście. Najbardziej znani są pretorianie, żołdacy cesarza, którzy nieraz nadużywali władzy.

Nocą porządku na ulicach strzegli uzbrojeni w pałki wigilowie, którzy reagowali także w chwili pożarów. Kohorty miejskie to trzecia formacja, ceniona przez obywateli. Kiedy bowiem prości ludzie zbuntowali się przeciwko władzy cesarza Kommodusa, ten wysłał na protestujących oddziały jazdy. Właśnie wtedy zainterweniowały kohorty miejskie zapobiegając rozlewowi krwi.

Autor: Kacper Wawrzyniak
Źródła wykorzystane
  • Philip Matyszak, Rzym za pięć denarów dziennie, Warszawa 2009

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów