Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skąpy Wespazjan

Wespazjan
Ny Carlsberg Glyptotek

Cesarz Wespazjan był niezwykle skąpy. Może się ta cecha wydawać dziwaczna i niedorzeczna, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż za jego panowania rozpoczęto budowę największej i z pewnością najdroższej konstrukcji publicznej – Koloseum. Wespazjan pewnego razu został skrytykowany za swoją nadmierną oszczędność przez starego pasterza, który poprosił go o wyzwolenie.

Cesarz jednak nie chciał się zgodzić i odpowiedział, że ten musi zapłacić stosowną sumę za swoją wolność. Na to pasterz odpowiedział: „wilk tylko sierść zmienia, a nie obyczaje”.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywot Wespazjana 16

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów