Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Skąpy Wespazjan

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wespazjan
Wespazjan | Zdjęcie: Ny Carlsberg Glyptotek

Cesarz Wespazjan był niezwykle skąpy. Może się ta cecha wydawać dziwaczna i niedorzeczna, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż za jego panowania rozpoczęto budowę największej i z pewnością najdroższej konstrukcji publicznej – Koloseum. Wespazjan pewnego razu został skrytykowany za swoją nadmierną oszczędność przez starego pasterza, który poprosił go o wyzwolenie.

Cesarz jednak nie chciał się zgodzić i odpowiedział, że ten musi zapłacić stosowną sumę za swoją wolność. Na to pasterz odpowiedział: „wilk tylko sierść zmienia, a nie obyczaje”.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Żywot Wespazjana 16

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów