Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Słynny etruski sarkofag z terakoty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Słynny etruski sarkofag z terakoty
Słynny etruski sarkofag z terakoty

Słynny etruski sarkofag z terakoty (tzw. „sarkofag małżeństwa”) jest przykładem wybitnych umiejętności rzemieślniczych Etrusków. Artefakt został znaleziony w 1881 roku w nekropolii Banditaccia w Cerveteri (antyczne Caere).

Obiekt został zakupiony przez Felice Bernabei – założyciela Narodowego Muzeum Etruskiego – i składał się z ponad 400 kawałków, które udało się potem połączyć. W sarkofagu złożono prochy zmarłych małżonków.

Sarkofag ma kształt „bankietowego łoża” (kline), na którym znajduje się para w pozie półleżącej. Obiekt powstał pomiędzy 530 a 520 rokiem p.n.e. i z pewnością mienił się różnymi kolorami. Obecnie można go podziwiać w muzeum etruskim Villa Giulia w Rzymie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów