Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Słynny etruski sarkofag z terakoty

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Słynny etruski sarkofag z terakoty
Słynny etruski sarkofag z terakoty

Słynny etruski sarkofag z terakoty (tzw. „sarkofag małżeństwa”) jest przykładem wybitnych umiejętności rzemieślniczych Etrusków. Artefakt został znaleziony w 1881 roku w nekropolii Banditaccia w Cerveteri (antyczne Caere).

Obiekt został zakupiony przez Felice Bernabei – założyciela Narodowego Muzeum Etruskiego – i składał się z ponad 400 kawałków, które udało się potem połączyć. W sarkofagu złożono prochy zmarłych małżonków.

Sarkofag ma kształt „bankietowego łoża” (kline), na którym znajduje się para w pozie półleżącej. Obiekt powstał pomiędzy 530 a 520 rokiem p.n.e. i z pewnością mienił się różnymi kolorami. Obecnie można go podziwiać w muzeum etruskim Villa Giulia w Rzymie.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów