Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śmierć Kommodusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kommodus
Kommodus

Dnia 31 grudnia 192 roku n.e. cesarzowi Kommodusowi, po 12 latach brutalnych rządów, kochanka Marcja podała zatrute wino. Nieszczęśliwie jednak władca zwymiotował truciznę i konspiratorzy z prefektem Laetusem wynajęli zapaśnika Narcissusa, by ten dokończył dzieła. Rzymski wrestler udusił cesarza w łaźni. Po jego śmierci senat ogłosił wymazanie Kommodusa z historii (damnatio memoriae).

Co ciekawe jednak w roku 195 n.e., po tym jak władzę po wojnie domowej przejął Septymiusz Sewer, Kommodus został ubóstwiony. Nowy władca w ten sposób chciał nawiązać do poprzedniej dynastii i zalegalizować swoje rządy.

Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów