Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Śmierć Kommodusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kommodus
Kommodus

Dnia 31 grudnia 192 roku n.e. cesarzowi Kommodusowi, po 12 latach brutalnych rządów, kochanka Marcja podała zatrute wino. Nieszczęśliwie jednak władca zwymiotował truciznę i konspiratorzy z prefektem Laetusem wynajęli zapaśnika Narcissusa, by ten dokończył dzieła. Rzymski wrestler udusił cesarza w łaźni. Po jego śmierci senat ogłosił wymazanie Kommodusa z historii (damnatio memoriae).

Co ciekawe jednak w roku 195 n.e., po tym jak władzę po wojnie domowej przejął Septymiusz Sewer, Kommodus został ubóstwiony. Nowy władca w ten sposób chciał nawiązać do poprzedniej dynastii i zalegalizować swoje rządy.

Źródła wykorzystane
  • Aleksander Krawczuk, Poczet cesarzy rzymskich

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów