Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rzymianie nie mieli problemów z ukazywaniem miłości

Fresk pompejański ukazujący seks dwóch mężczyzn z kobietą
Fresk pompejański ukazujący seks dwóch mężczyzn z kobietą

Starożytni Rzymianie nie mieli problemów z ukazywaniem aspektów miłosnych życia społecznego publicznie. Po dziś dzień istnieje wiele mozaik przedstawiających akty miłosne. 

Jednym z najcenniejszych dzieł rzymskich poświęconych kopulacji (concubitus varii) jest „Sztuka kochania” Owidiusza. Pod koniec trzeciej części pozycji autor przedstawia najróżniejsze możliwe pozycje dla partnerów, uwzględniając okoliczności oraz budowę ciał kochanków. Naturalnie już w czasach antycznych znane były pozycje: „na jeźdźca” (mulier equitans), „miłość analna” (pedicare) czy „miłość oralna” (os impurum).

Chrześcijaństwo na stałe ustanowiło seks tematem tabu na wiele wieków.

Źródła wykorzystane
  • Koper Sławomir, Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie, Warszawa 1998, s.233.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów