Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Statua bogini Mater Matuta

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Statua bogini Mater Matuta
Statua bogini Mater Matuta

Statua rzymskiej bogini Mater Matuta z etruskiego miasta Chiusi. Obiekt datowany na IV wiek p.n.e. W rzymskiej religii Mater Matuta była boginią dojrzewającego zboża, poranka i płodności. 

Jej święto – Matralia – miało miejsce dnia 11 czerwca i rozpowszechnione było na terenie całej Italii. Główne obchody miała miejsce w jej świątyni w Rzymie na Forum Boarium. Co ciekawe, w świętowaniu brały udział jedynie kobiety będące w pierwszym małżeństwie, które modliły się za siostrzenice i siostrzeńców.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów