Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Statuetka hoplomachusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Statuetka hoplomachusa
Statuetka hoplomachusa

Statuetka z brązu ukazująca hoplomachusa – typ rzymskiego gladiatora. Obiekt datowany na II wiek n.e.

Hoplomachus (z greki „opancerzony wojownik”) zastąpił na arenie samnitę. Ten typ gladiatora odwzorowywał greckiego hoplitę. Osłaniał się zamkniętym hełmem z wysokim grzebieniem i okrągłą tarczą. Na prawym ramieniu posiadał osłonę manica,  przepaskę na biodro (subligaculum) oraz ciężkie, sięgające ud nagolennice. Walczył prostym, krótkim mieczem i włócznią.

Walczył najczęściej z gladiatorem o podobnym lub o takim samym uzbrojeniu – zazwyczaj murmillo,  który odwzorowywał z kolei rzymskiego legionistę. Hoplomachus boje toczył także z „trakiem” (thraex).

Źródła wykorzystane
  • Eckart Köhne, Gladiators and Caesars: The Power of Spectacle in Ancient Rome, 2000

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów