Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Strach przez walką na arenie

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Mozaika ukazująca gladiatorów w czasie walki
Mozaika ukazująca gladiatorów

Występy na rzymskiej arenie były na tyle przerażające, że prowadzone na śmierć ofiary uciekały się do każdego sposobu, aby wcześniej odebrać sobie życie. Seneka Młodszy opisuje przypadek Germanina, który – pod pretekstem wypróżnienia w kloace – włożył sobie w gardło kij przeznaczony do oczyszczania z kału.

Inny przewożony pod strażą, niby zmożony snem, zaczął się kiwać, opuścił głowę tak nisko, aż wetknął ją pomiędzy szprychy koła i dotąd trzymał, aż koło nie skręciło mu karku. Jeszcze inny podczas przedstawienia bitwy morskiej zatopił we własnym gardle dzidę, którą podano mu do walki z przeciwnikiem.

Źródła wykorzystane
  • McKeown J. C., A Cabinet of Roman Curiosities: Strange Tales and Surprising Facts from the World's Greatest Empire, 2010

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów