Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Styczniowe kalendy – nowy rok u antycznych Rzymian

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Styczniowe kalendy - nowy rok u antycznych Rzymian
Styczniowe kalendy - nowy rok u antycznych Rzymian

Antyczni Rzymianie z różnych okazji, ale głównie w czasie styczniowych kalend składali sobie życzenia szczęścia z wyrazami życzliwości oraz wymieniali się podarunkami. Owidiusz wspomina, że Rzymianie obdarowywali się prezentami, głównie daktylami, figami, miodem. Oprócz tego były jeszcze podarunki pieniężne.

Antyczni Rzymianie pierwotnie początek Nowego Roku obchodzili w czasie przesilenia dnia z nocą, na wiosnę. W roku 153 p.n.e. obchody przeniesiono na dzień 1 stycznia. Wówczas to Rzymianie wymieniali się słojami przepełnionymi daktylami, figami i miodem – miał to być znak, że nowy rok miał być słodki i szczęśliwy.

Współcześnie tradycja ta jest kontynuowana w Neapolu, gdzie celebrujący wymieniają się figami owiniętymi w liście laurowe oraz w Kampanii i Abruzji, gdzie podawane są smażone figi z dodatkiem migdałów.

Więcej o Nowym Roku w antycznym Rzymie

Źródła wykorzystane
  • Fredouille Jean-Claude, Słownik cywilizacji rzymskiej, Katowice, 1996
  • McWilliams Mark, Celebration: Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cookery 2011

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów