Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Styczniowe kalendy – nowy rok u antycznych Rzymian

Styczniowe kalendy - nowy rok u antycznych Rzymian
Styczniowe kalendy - nowy rok u antycznych Rzymian

Antyczni Rzymianie z różnych okazji, ale głównie w czasie styczniowych kalend składali sobie życzenia szczęścia z wyrazami życzliwości oraz wymieniali się podarunkami. Owidiusz wspomina, że Rzymianie obdarowywali się prezentami, głównie daktylami, figami, miodem. Oprócz tego były jeszcze podarunki pieniężne.

Antyczni Rzymianie pierwotnie początek Nowego Roku obchodzili w czasie przesilenia dnia z nocą, na wiosnę. W roku 153 p.n.e. obchody przeniesiono na dzień 1 stycznia. Wówczas to Rzymianie wymieniali się słojami przepełnionymi daktylami, figami i miodem – miał to być znak, że nowy rok miał być słodki i szczęśliwy.

Współcześnie tradycja ta jest kontynuowana w Neapolu, gdzie celebrujący wymieniają się figami owiniętymi w liście laurowe oraz w Kampanii i Abruzji, gdzie podawane są smażone figi z dodatkiem migdałów.

Więcej o Nowym Roku w antycznym Rzymie

Źródła wykorzystane
  • Fredouille Jean-Claude, Słownik cywilizacji rzymskiej, Katowice, 1996
  • McWilliams Mark, Celebration: Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cookery 2011

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów