Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Świetnie zachowana rzymska brama w Lugo

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Świetnie zachowana rzymska brama w Lugo
Świetnie zachowana rzymska brama w Lugo

Świetnie zachowana rzymska brama w Lugo (Hiszpania). Miasto to jest jedynym ośrodkiem na świecie, które jest otoczone przez kompletnie nienaruszone rzymskie mury z III wieku n.e.

Rzymianie otoczyli miasto murami obronnymi o długości ok. 2 tysięcy metrów, grubości 4, 2 m i wysokości od 8 do 12 m. Posiadały one 10 bram i furtek oraz 71 wież obronnych (60 okrągłych i 11 czworokątnych). Miasto w czasach rzymskich nosiło nazwę Lucus Augusti (założone na cześć Oktawiana Augusta w roku 13 p.n.e.) i znajdowało się w prowincji Hispania Tarraconensis (północno-zachodnia część Półwyspu Iberyjskiego).

Zachowane rzymskie mury znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów