Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Transformacja kulturowa: Wpływ greckiej rzeźby na sztukę antycznego Rzymu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczna grecka rzeźba
Antyczna grecka rzeźba

Wpływy greckie miały ogromny wpływ na kulturę rzymską. W jednym z ciekawych przykładów możemy zauważyć to w dziedzinie sztuki.

W starożytnej Grecji panował zwyczaj umieszczania posągów atletów nagich w miejscach publicznych, takich jak gimnazja czy stadiony. Grecy uważali ciało ludzkie za doskonałe dzieło sztuki, co było wyraźnie widoczne w ich rzeźbie. Jednakże, gdy Rzym przejęło wiele zwyczajów i idei od Greków, istniała pewna różnica kulturowa.

Rzymianie, choć przyjęli wiele elementów kultury greckiej, byli bardziej konserwatywni pod względem publicznego wyrażania nagości. Kiedy zaczęli przyjmować zwyczaje związane z rzeźbą, często zakrywali figury lub dodawali im subtelne ozdoby. To podejście odzwierciedlało ich bardziej praktyczne i pruderyjne podejście do sztuki.

Dlatego, chociaż Rzym był pod wpływem greckiej sztuki, z czasem doszło do pewnych modyfikacji i adaptacji, co wpłynęło na unikatowy charakter rzymskiego podejścia do sztuki i kultury, z jednoczesnym zachowaniem pewnych cech własnych.

Autor: Igor Orłowski

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów