Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ucho Dionizjusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ucho Dionizjusza
Ucho Dionizjusza

Na terenie Parku Archeologicznego Neapolis w Syrakuzach znajduje się tzw. „Ucho Dionizjusza”, które było częścią antycznego kamieniołomu. Wysokie na 23 metrów wejście do jaskini ma kształt podobny do ucha ludzkiego.

Jaskinia, głęboka na 65 metrów, wykorzystywana była jako tymczasowe więzienie w czasach starożytnych. Nazwę swoją miejsce zawdzięcza istniejącej anegdocie, jakoby Dionizjos I – tyran Syrakuz w latach 405-367 p.n.e. – który słynął z podejrzliwości, wykorzystywał akustykę jaskini do podsłuchiwania skazańców.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów