Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Ucho Dionizjusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Ucho Dionizjusza
Ucho Dionizjusza

Na terenie Parku Archeologicznego Neapolis w Syrakuzach znajduje się tzw. „Ucho Dionizjusza”, które było częścią antycznego kamieniołomu. Wysokie na 23 metrów wejście do jaskini ma kształt podobny do ucha ludzkiego.

Jaskinia, głęboka na 65 metrów, wykorzystywana była jako tymczasowe więzienie w czasach starożytnych. Nazwę swoją miejsce zawdzięcza istniejącej anegdocie, jakoby Dionizjos I – tyran Syrakuz w latach 405-367 p.n.e. – który słynął z podejrzliwości, wykorzystywał akustykę jaskini do podsłuchiwania skazańców.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów