Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Uroki podróży lektyką według Seneki

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Seneka Młodszy na rzymskiej hermie
Seneka Młodszy na rzymskiej hermie | Zdjęcie: Calidius | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Bogaci Rzymianie często podróżowali przy pomocy lektyki. Doszło to do tego stopnia, że pisarz i retor rzymski Seneka Młodszy (ok. 4 p.n.e. – 65 n.e.) skarżył się na niewygody takiego środka transportu.

W swoich listach przekazał: „Gdy oto wracam z odbytej w lektyce przejażdżki, czuję się nie mniej zmęczony niż gdybym to, co przesiedziałem odbył pieszo. Bo dać się długo nieść – to także trud”1.

Z drugiej jednak strony, Seneka zaznacza, że w czasie podróży lektyką ciało człowieka jest wstrząsane, jednak w tym czasie człowiek może oddać się czytaniu, nauce, konwersacji; co nie jest jednak możliwe w trakcie pieszej wędrówki.

Przypisy
  1. Seneka Młodszy, Listy, LV.1

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów