Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Uroki podróży lektyką według Seneki

Seneka Młodszy na rzymskiej hermie
Seneka Młodszy na rzymskiej hermie | Zdjęcie: Calidius | Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Bogaci Rzymianie często podróżowali przy pomocy lektyki. Doszło to do tego stopnia, że pisarz i retor rzymski Seneka Młodszy (ok. 4 p.n.e. – 65 n.e.) skarżył się na niewygody takiego środka transportu.

W swoich listach przekazał: „Gdy oto wracam z odbytej w lektyce przejażdżki, czuję się nie mniej zmęczony niż gdybym to, co przesiedziałem odbył pieszo. Bo dać się długo nieść – to także trud”1.

Z drugiej jednak strony, Seneka zaznacza, że w czasie podróży lektyką ciało człowieka jest wstrząsane, jednak w tym czasie człowiek może oddać się czytaniu, nauce, konwersacji; co nie jest jednak możliwe w trakcie pieszej wędrówki.

Przypisy
  1. Seneka Młodszy, Listy, LV

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów