Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Uwielbiany przez Rzymian kruk

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Kruk
Już w starożytności zdawano sobie sprawę z tego, że kruki potrafią naśladować mowę ludzką

Pliniusz Starszy w swoim dziele „Historia naturalna” przedstawia nam ciekawą historię o kruku, który cieszył się olbrzymim poważaniem przez Rzymian. Ptak żył w czasie panowania cesarz Tyberiusza; jako pisklę wypadło z gniazda, które znajdowało się na świątyni Kastora i Polluksa, i spadło na okoliczny warsztat szewski.

Właściciel warsztatu zaopiekował się zwierzęciem, które szybko przyswoiło sobie mowę ludzką i z czasem zaczęło, z ranka na Forum Romanum, pozdrawiać po imieniu cesarza Tyberiusza, Klaudiusza Germanika (wnuk Tyberiusza) i Druzusa Młodszego (syn Tyberiusza) oraz lud rzymski. Ptak był podziwiany przez Rzymian, a zwierzę regularnie występowało na mównicy przez wiele lat.

Pewnego razu jednak, w roku 35 n.e., zapewne zazdrosny o ptaka, sąsiad właściciela kruka zabił zwierzę. Mieszkańcy dzielnicy na wieść o tragicznym wydarzeniu wypędzili mężczyznę, a potem go zabili. Kruk z kolei otrzymał okazały pogrzeb, godny największych z Rzymian.

Źródła wykorzystane
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, X.60.121-124

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów