Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W antycznym Rzymie dzieci ciężko pracowały

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rzymski nagrobek upamiętniający chłopca górnika
Rzymski nagrobek upamiętniający chłopca-górnika

Ciężkie warunki życiowe i bieda nierzadko zmuszają do pracy także osoby niepełnoletnie. Nie inaczej było w antycznym Rzymie, gdzie nierzadkim widokiem było zobaczyć pracujące fizycznie małe dziecko.

Dowodem na to są zachowane nagrobki ukazujące podobizny dzieci. Zachował się przykładowo pomnik upamiętniający czteroletniego chłopca o imieniu Quartulus, który ukazany został z koszem i kilofem. Chłopiec pracował w kopalni, a pomnik wystawili mu zapewne współpracownicy. Obiekt znaleziono w Jaén w Hiszpanii; obecnie znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Madrycie.

Co więcej, badacze natrafili na terenie byłego imperium rzymskiego na liczne dziecięce szkielety, noszące na kościach i stawach ślady wysiłku fizycznego. Przykładowo pod Rzymem odkryto cmentarzysko, na którym pochowano dzieci, których szczątki wykazywały że mogły pracować w zakładach foluszniczych i ugniatać tkaniny w praniu.

Źródła wykorzystane
  • Beard Mary, SPQR. Historia starożytnego Rzymu, Poznań 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów