Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„W jaki sposób stałeś się Agrypą?”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tyberiusz
Tyberiusz

Prawdą jest, że każdy nowy monarcha wstępujący na tron musi liczyć się z niebezpieczeństwem potencjalnego zamachu na swoje życie. Jak pokazuje historia, nigdy nie brakowało ludzi, którzy byli w stanie podnieść rękę na własnego władcę. Te okrutne praktyki znała już przecież starożytność, a rzymscy cesarze nieraz musieli stawać w obliczu ataków na własne życie. Sam Oktawian August, uważany powszechnie za raczej dobrego władcę, nie uniknął spisków oraz zamachów mających na celu odebranie mu życia czy władzy.

Świadomy niebezpieczeństwa był także cesarz Tyberiusz. Za jego panowania wybuchła pewnego razu rebelia, na czele której stanął jeden z niewolników Agrypy, który udawał swojego dawnego pana. Aresztowanego niewolnika przyprowadzono przed oblicze cesarza, który zapytał schwytanego: „W jaki sposób stałeś się Agrypą?”. Tamten uśmiechnął się pod nosem i odpowiedział: „W taki sam sposób, w jaki Ty zostałeś Cezarem”.

Autor: Olga Malengowska
Źródła wykorzystane
  • Matyszak Philip, Synowie Cezara. Dynastia julijsko-klaudyjska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów