Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wczesnochrześcijański grób w Sirmium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wczesnochrześcijański grób w Sirmium
Wczesnochrześcijański grób w Sirmium

Wczesnochrześcijański grób odnaleziony w rzymski mieście Sirmium (obecne Sremska Mitrovica, północna Serbia). Obiekt jest o tyle interesujący, że posiada wciąż kolorowe freski, ukazujące nawiązania do chrześcijaństwa.

Jeden z malunków przedstawia Dobrego Pasterza oraz anioła ratującego 3 młodych mężczyzn wrzuconych do ognia przez babilońskiego króla Nabuchodonozora II. Podobne freski odkryto w Neapolu oraz Rzymie.

Grób datowany jest na okres sprzed 313 roku n.e., kiedy to oficjalnie zalegalizowano chrześcijaństwo w edykcie mediolańskim.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów