Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wczesnochrześcijański grób w Sirmium

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wczesnochrześcijański grób w Sirmium
Wczesnochrześcijański grób w Sirmium

Wczesnochrześcijański grób odnaleziony w rzymski mieście Sirmium (obecne Sremska Mitrovica, północna Serbia). Obiekt jest o tyle interesujący, że posiada wciąż kolorowe freski, ukazujące nawiązania do chrześcijaństwa.

Jeden z malunków przedstawia Dobrego Pasterza oraz anioła ratującego 3 młodych mężczyzn wrzuconych do ognia przez babilońskiego króla Nabuchodonozora II. Podobne freski odkryto w Neapolu oraz Rzymie.

Grób datowany jest na okres sprzed 313 roku n.e., kiedy to oficjalnie zalegalizowano chrześcijaństwo w edykcie mediolańskim.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów