Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wizualizacja erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Animacja wybuchu Wezuwiusza
Animacja wybuchu Wezuwiusza

Za pomocą techniki komputerowej odtworzono moment wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.,  tragiczne wydarzenie w czasie panowania cesarza Tytusa.

Wybuch był tak nagły i nieoczekiwany, że zupełnie zaskoczył ponad trzy tysiące mieszkańców Pompejów. Erupcja została poprzedzona serią trzęsień ziemi również w regionie naddunajskim. Po ustaniu erupcji Pompeje, Herkulanum i Stabie przykryła ponad sześcio-metrowa warstwa popiołów, która śmiertelnie dławiąc miasta zachowała świadectwa życia jego mieszkańców, na zawsze unieruchomione w momencie tragedii. Następstwa wybuchu Wezuwiusza siały strach i śmierć w kwitnących regionach Kampanii.

Film pozwala nam zobaczyć co mogli czuć, a przede wszystkim widzieć mieszkańcy Pompejów. Tragiczne wydarzenie było o tyle niesamowite, że pozwoliło odkryć świat Rzymian. Ogromna ilość obiektów o wielkim znaczeniu historycznym, która została znaleziona pod metrowymi warstwami popiołów, pozwala obecnie naukowcom poznać świat starożytnych na ogromną skalę. Pochłonięte przez żywioł obiekty są prawdziwymi skarbami: domy, termy, narzędzia, naczynia, freski, graffiti.

W pewnym momencie filmu widać lawinę piroklastyczną spływającą po zboczu Wezuwiusza, która ruszyła w stronę Herkulanum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów