Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wizualizacja erupcji Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Animacja wybuchu Wezuwiusza
Animacja wybuchu Wezuwiusza

Za pomocą techniki komputerowej odtworzono moment wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.,  tragiczne wydarzenie w czasie panowania cesarza Tytusa.

Wybuch był tak nagły i nieoczekiwany, że zupełnie zaskoczył ponad trzy tysiące mieszkańców Pompejów. Erupcja została poprzedzona serią trzęsień ziemi również w regionie naddunajskim. Po ustaniu erupcji Pompeje, Herkulanum i Stabie przykryła ponad sześcio-metrowa warstwa popiołów, która śmiertelnie dławiąc miasta zachowała świadectwa życia jego mieszkańców, na zawsze unieruchomione w momencie tragedii. Następstwa wybuchu Wezuwiusza siały strach i śmierć w kwitnących regionach Kampanii.

Film pozwala nam zobaczyć co mogli czuć, a przede wszystkim widzieć mieszkańcy Pompejów. Tragiczne wydarzenie było o tyle niesamowite, że pozwoliło odkryć świat Rzymian. Ogromna ilość obiektów o wielkim znaczeniu historycznym, która została znaleziona pod metrowymi warstwami popiołów, pozwala obecnie naukowcom poznać świat starożytnych na ogromną skalę. Pochłonięte przez żywioł obiekty są prawdziwymi skarbami: domy, termy, narzędzia, naczynia, freski, graffiti.

W pewnym momencie filmu widać lawinę piroklastyczną spływającą po zboczu Wezuwiusza, która ruszyła w stronę Herkulanum.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów