Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wrak punickiego statku wojennego z Marsali

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wrak punickiego statku wojennego z Marsali
Wrak punickiego statku wojennego z Marsali

W 1971 roku, w porcie sycylijskiego miasta Marsala odkryto pozostałości punickiego statku wojskowego. Są to najstarsze odkryte zachowane szczątki tego typu. Badacze określają statek jako „Punta Scario” i ich zdaniem miał on albo charakter zwiadowczy, albo służył do tarowania mniejszych łodzi.

O pochodzeniu statku naukowcy wiedzą za sprawą zachowanych liter na kadłubie statku. W szczątkach statku natrafiono na liczne naczynia, różnego kształtu oraz kości zwierząt (jeleni, owiec, kóz czy świń). Co interesujące, archeolodzy natrafili także na łodygi marihuany – badacze sugerują, że te mogły być żute przez wioślarzy.

Statek mierzył do około 35 metrów, a jego szerokość wynosiła do ok. 4,8 metrów. Głębokość zanurzenia wynosiła z kolei do 2,7 metra. Jak sądzą badacze statek mógł brać udział w przegranej przez Kartaginę bitwie morskiej koło Wysp Egadzkich w 241 roku p.n.e. Późniejsze badania drewna wskazują rok 235 p.n.e., co sugeruje że statek mogli przejąć Rzymianie i wykorzystywać go w charakterze mniejszej jednostki rozpoznawczej (np. navis actuaria lub navis speculatoria). Kadłub wykonany został z dębu i miał delikatną oraz smukłą konstrukcję.

Artefakt znajduje się w Parco Archeologico di Lilibeo w Marsali (Sycylia).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów