Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Sycylia rzymska

Pierwsza prowincja rzymska, zdobyta na Kartaginie, po wygranej w I wojnie punnickiej. Terytorium rzymskim stała się w 241 roku p.n.e. Początkowo Rzymowi przypadła wyspa, z wyjątkiem jednego, ale ważnego miasta, jakim niewątpliwie były Syrakuzy, które dopiero w 201 roku p.n.e. wcielono do prowincji Sycylia.

Początkowo Sycylię zamieszkiwali Grecy i Kartagińczycy nieustannie tocząc ze sobą boje. Duże znaczenie na wyspie przypadło także urzędującym w Syrakuzach tyranom.
Ziemie sycylijskie były nadzwyczaj bogate w pola uprawne, które dostarczały sporych zasobów pszenicy, zboża. Wyspa była bogata także i w piękne lasy, lecz rabunkowa polityka Rzymian, przysłużyła się jedynie, do poświęcenia tych zasobów na budowę floty i innych zabudowań.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów