Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Wynalazki osiągnęły swój limit już dawno temu…”

Aqua Claudia
Aqua Claudia

Sekstus Juliusz Frontinus, jeden z najwybitniejszych rzymskich senatorów i inżynierów I wieku n.e. miał powiedzieć: Wynalazki osiągnęły swój limit już dawno temu i nie widzę szansy na ich dalszy rozwój.

Sekstus żył w latach ok. 40-103 n.e. Był namiestnikiem Brytanii w latach 74-78 n.e., gdzie zasłynął zbudowaniem drogi Via Iulia oraz założeniem obozu II legionu. Za rządów Nerwy odpowiadał za nadzorowanie akweduktów.

Sekstus wsławił się przede wszystkim swoimi traktami o inżynierii De aquaeductu (O akweduktach miasta Rzymu) i miernictwie. Napisał także dzieło o wojskowości (De re militari), którą się zajmował w praktyce, ale do dnia dzisiejszego zachował się jedynie wyciąg z niego Strategemata (O podstępach wojennych).

Źródła wykorzystane
  • Graham Webster, The Roman Imperial Army of the First and second centuries, London 1969

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów