Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Wynalazki osiągnęły swój limit już dawno temu…”

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Aqua Claudia
Aqua Claudia

Sekstus Juliusz Frontinus, jeden z najwybitniejszych rzymskich senatorów i inżynierów I wieku n.e. miał powiedzieć: Wynalazki osiągnęły swój limit już dawno temu i nie widzę szansy na ich dalszy rozwój.

Sekstus żył w latach ok. 40-103 n.e. Był namiestnikiem Brytanii w latach 74-78 n.e., gdzie zasłynął zbudowaniem drogi Via Iulia oraz założeniem obozu II legionu. Za rządów Nerwy odpowiadał za nadzorowanie akweduktów.

Sekstus wsławił się przede wszystkim swoimi traktami o inżynierii De aquaeductu (O akweduktach miasta Rzymu) i miernictwie. Napisał także dzieło o wojskowości (De re militari), którą się zajmował w praktyce, ale do dnia dzisiejszego zachował się jedynie wyciąg z niego Strategemata (O podstępach wojennych).

Źródła wykorzystane
  • Graham Webster, The Roman Imperial Army of the First and second centuries, London 1969

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów