Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyrzeźbione odciski stóp bóstw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyrzeźbione odciski stóp w mieście Italica
Wyrzeźbione odciski stóp w mieście Italica | Zdjęcie: Diego Delso | CC BY-SA 4.0

Odciski stóp wyrzeźbione w marmurze. Obiekt znaleziony został w rzymskim amfiteatrze w Italica (prowincja Sewilla, Hiszpania).

Tego typu znalezisk jest więcej. Określa się je terminem – plantae pedum. Jak się okazuje, Rzymianie składali tego typu obiekty jako dary dla bóstw – sugerowano że są to odciski stóp bóstw. Miał to być symbol dwóch bóstw opiekuńczych – Itusa i Reditusa – które odpowiednio odpowiadały za szczęśliwe dotarcie do celu i szczęśliwy powrót z podróży.

Przykładowo tego typu dary wotywne oferowano Nemezis – bogini zemsty i sprawiedliwości – która była uważana za patronkę gladiatorów. Inny tego typu obiekt poświęcony był Izydzie i złożony w teatrze, w tym samym mieście.

Podobny obiekt znaleziono w Rzymie. Poniżej obiekt datowany na III wiek n.e. Obecnie znajduje się w Muzeach Kapitolińskich.

Wyrzeźbione odciski stóp bóstw
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów