Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wyrzeźbione odciski stóp bóstw

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wyrzeźbione odciski stóp w mieście Italica
Wyrzeźbione odciski stóp w mieście Italica | Zdjęcie: Diego Delso | CC BY-SA 4.0

Odciski stóp wyrzeźbione w marmurze. Obiekt znaleziony został w rzymskim amfiteatrze w Italica (prowincja Sewilla, Hiszpania).

Tego typu znalezisk jest więcej. Określa się je terminem – plantae pedum. Jak się okazuje, Rzymianie składali tego typu obiekty jako dary dla bóstw – sugerowano że są to odciski stóp bóstw. Miał to być symbol dwóch bóstw opiekuńczych – Itusa i Reditusa – które odpowiednio odpowiadały za szczęśliwe dotarcie do celu i szczęśliwy powrót z podróży.

Przykładowo tego typu dary wotywne oferowano Nemezis – bogini zemsty i sprawiedliwości – która była uważana za patronkę gladiatorów. Inny tego typu obiekt poświęcony był Izydzie i złożony w teatrze, w tym samym mieście.

Podobny obiekt znaleziono w Rzymie. Poniżej obiekt datowany na III wiek n.e. Obecnie znajduje się w Muzeach Kapitolińskich.

Wyrzeźbione odciski stóp bóstw
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów