Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zachowany fragment wielkiego rzymskiego koła wodnego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Zachowany fragment wielkiego rzymskiego koła wodnego
Zachowany fragment wielkiego rzymskiego koła wodnego

Zachowany fragment wielkiego rzymskiego koła wodnego używanego do osuszania ogromnych kopalni miedzi wzdłuż Rio Tinto w Andaluzji (południowa Hiszpania). W kopalniach stosowano skomplikowane systemy kół z jedną sekcją wykorzystującą 16 par kół do podnoszenia wody na 30 metrów. Obiekt datowany na I-II wiek n.e.

Ujęcie z filmu Ver Ingeniería romana – Minería, które ukazuje wykorzystanie wspomnianego systemu. Film w języku hiszpańskim.
Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów