Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zaciętość Gajusza Acyliusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Żołnierz rzymski końca okresu Republiki
Żołnierz rzymski końca okresu Republiki | Zdjęcie: J. Shumate

Swetoniusz w swoim dziele „Żywoty Cezarów” poświęconym kolejnym władcom do czasów Domicjana (81-96 n.e.) wspomina wiele niesamowitych historii z wojen, które mają na celu zaciekawić i Czytelnika oraz podkreślić bohaterstwo Rzymian.

Swetoniusz opowiada, jak to w trakcie bitwy morskiej pod Massilią (obecna Marsylia, na południu Francji) w roku 49 p.n.e. żołnierz Gajusz Acyliusz, kiedy chwycił tył okrętu przeciwnika, odcięto mu rękę. Rzymianin nie poddał się jednak, przeskoczył na jednostkę wroga i skutecznie odpychał rywali guzem na tarczy scutum. Acyliusz miał tutaj wzorować się na historii greckiego żołnierza Kynegejrosa, który w podobnej sytuacji zmarł od odcięcia ręki toporem (Herodot, Dzieje, VI.114). Wydaje się, że historia ta miała podkreślić zaciętość rzymskiego oręża.

Źródła wykorzystane
  • Swetoniusz, Cezar, 68

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów