Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Zero bólu u Mariusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Gajusz Mariusz
Gajusz Mariusz

Według przekazu Plutarcha, rzymski wódz Gajusz Mariusz, był wyjątkowo odporny na cierpienie i ból. Jako pierwszy dał sobie zoperować żylaki nóg bez bycia związanym. 

Operacyjne cięcia pierwszej nogi wytrzymał bez żadnego jęku. Gdy jednak chirurg chciał zabrać się za drugą nogę, Mariusz zrezygnował, oznajmiając, że „polepszenie nie jest warte takiego bólu”.

Źródła wykorzystane
  • Plutarch, Mariusz, 6.3
  • Pliniusz Starszy, Historia naturalna, 11. 252

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów