Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Złoty okres” cesarstwa rzymskiego

Antoninus Pius
Marmurowe popiersie cesarza Antoninusa Piusa. Portret powstał we wczesnych latach jego rządów (138-161 n.e.) Obiekt znaleziono na ziemiach obecnej Libii. | Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Tzw. „złoty okres cesarstwa” obejmował rządy cesarzy: Nerwy, Trajana, Hadriana, Antoninusa Piusa oraz Marka Aureliusza (lata 96-180 n.e.). Wówczas to wybór władcy następował poprzez desygnację osoby uważanej za najbardziej godną i odpowiednią, a było to możliwe z braku bezpośrednich spadkobierców. 

Marek Aureliusz (przedostatni z dynastii Antoninów) miał jednak syna, którego nie uważał za godnego sukcesji. Niemniej nie mógł go nie desygnować, aby nie dopuścić do rozpętania się po jego śmierci rywalizacji o tron oraz wybuchu konfliktów i sporów.

Kasjusz Dion wspomina, że cesarz Marek był wyraźnie zawiedziony osobą Kommodusa, któremu zapewnił odpowiednią edukację i pomimo pokładania w nim nadziei nie był w jego opinii godny objęcia najwyższego urzędu w Imperium.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów