Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

„Złoty okres” cesarstwa rzymskiego

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antoninus Pius
Marmurowe popiersie cesarza Antoninusa Piusa. Portret powstał we wczesnych latach jego rządów (138-161 n.e.) Obiekt znaleziono na ziemiach obecnej Libii. | Zdjęcie: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Tzw. „złoty okres cesarstwa” obejmował rządy cesarzy: Nerwy, Trajana, Hadriana, Antoninusa Piusa oraz Marka Aureliusza (lata 96-180 n.e.). Wówczas to wybór władcy następował poprzez desygnację osoby uważanej za najbardziej godną i odpowiednią, a było to możliwe z braku bezpośrednich spadkobierców. 

Marek Aureliusz (przedostatni z dynastii Antoninów) miał jednak syna, którego nie uważał za godnego sukcesji. Niemniej nie mógł go nie desygnować, aby nie dopuścić do rozpętania się po jego śmierci rywalizacji o tron oraz wybuchu konfliktów i sporów.

Kasjusz Dion wspomina, że cesarz Marek był wyraźnie zawiedziony osobą Kommodusa, któremu zapewnił odpowiednią edukację i pomimo pokładania w nim nadziei nie był w jego opinii godny objęcia najwyższego urzędu w Imperium.

Źródła wykorzystane
  • Krawczuk Aleksander, Poczet cesarzy rzymskich, Warszawa 2004

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów