Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Tracja

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Tracja to starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon (Struma). Część Tracji była bardzo urodzajna i żyzna, szczególnie w dolinie rzeki Hebros (Marica). Zamieszkujące Trację plemiona, osiągnęły wysoki poziom rozwoju, w dużej części dzięki korzystnym kontaktom handlowym z nadmorskimi koloniami greckimi.

W czasach Tukidydesa (V wiek p.n.e.) Trację zamieszkiwało ok. 20 różnych plemion, uważanych przez Greków za barbarzyńskie. Podbita przez Dariusza I Wielkiego (panował w latach 521 – 486 p.n.e.) i włączona do imperium perskiego. 479 p.n.e. odzyskała niezależność. W początku wojny peloponeskiej przejściowo zjednoczona przez Sitalkesa, władcę plemienia Odrysów. W 342 p.n.e. podbita przez Filipa II Macedońskiego i włączona do imperium macedońskiego. W latach 146 – 12 p.n.e. zajmowana stopniowo przez Rzym, który w 46 utworzył z niej 2 prowincje: Mezję (północna) i Trację (południowa).

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów