Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Achaja rzymska

Achaja w czasach rzymskich

Zainteresowanie Rzymu tym zakątkiem basenu Morza Śródziemnego rozpoczęło się od wojen macedońskich. Mimo kiepskich początków, już druga wojna macedońska w latach 200 – 197 p.n.e. i świetne zwycięstwo pod Kynoskefalai wiązało się z wyrokiem na starożytną Helladę.

Po tych klęskach Grecy wiedli autonomiczny żywot, na mocy porozumienia ze zwycięzcą spod Kynoskefalai, Tytusa Flaminusa. Losy suwerennej Achaji przekreśliła ostatecznie wojna z Koryntem w latach 149 – 146 p.n.e. Porażka Hellenów wiązała się z delegalizacją ligi achajskiej i utratą suwerenności, choć niektóre miasta zachowały autonomię, jak na przykład Ateny. Tak więc od 146 roku p.n.e. nazwą Achaja określano całą Grecję, z wyjątkiem Epiru, Tesalii i Macedonii. W późniejszym okresie Achaję włączono do Macedonii.
Dopiero w 100 lat po tych wydarzeniach, cesarz Oktawian August stworzył prowincję Achaja w 22 roku p.n.e. ze stolicą w Koryncie.

Wśród niewielu bogactw na tej górzystej krainie, znajdowały się ważne zasoby miedzi, żelaza, srebra, ołowiu i marmuru. W zakresie agrokultury, ziemie te były bogate w oliwę, wino i miód.
Na ziemiach kwitł także „przemysł” perfumeryjny, kosmetyczny. Wyrabiano również cenione w imperium: meble, farby, rzeźby itp.
Wielkie znaczenie Achaja odegrała także w sztuce i kulturze Rzymu, który naśladował jej dorobek.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów