Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Wojny macedońskie

(215-168 p.n.e.)

Rozpad wielkiego imperium Aleksandra III po jego śmierci w 323 roku p.n.e. doprowadził do wyraźnego podziału świata hellenistycznego na trzy wielkie mocarstwa: Seleukidów w Syrii, Ptolemeuszów w Egipcie oraz Antygonidów w Macedonii. Pomiędzy tymi trzema państwami wykształciły się małe buforowe organizacje państwowe, które prowadziły często wrogo sobie nastawioną politykę zagraniczną. Spory wybuchające między miastami greckimi często wymagały od nich szukania pomocy z zewnątrz. Niegdyś zjednoczona Hellada uległa całkowitemu podziałowi.

Rzym początkowo utrzymywał dobre stosunki dyplomatyczne ze światem hellenistycznym. Pierwsze problemy pojawiły się w 229 i 219 roku p.n.e., kiedy to Rzym wypowiedział wojnę grasującym w rejonie Ilirii i wybrzeży Adriatyku piratom. Wojna pozwoliła Rzymianom poszerzyć strefę wpływów w tym regionie tworząc w pewnym sensie rzymski protektorat. Zaistniała sytuacja naruszyła kontakty z Macedonią, rządzoną przez ambitnego króla Filipa V. Widząc zagrożenie w Rzymianach zaczął on poszukiwać szansy do wypędzenia intruzów z Ilirii. Okazja nadarzyła się w momencie wybuchu II wojny punickiej.

Falanga grecka
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów