Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cypr rzymski

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cypr w czasach rzymskich
Cypr rzymski

Nazwa wyspy wywodzi się od greckiego odpowiednika słowa „miedź”, co karze nam domniemywać, iż wyspa Afrodyty została przez bogów obdarzona w bogate złoża tego minerału.

Same początki cywilizacji (ludzkiego osadnictwa) na tej niewielkiej wysypce morza śródziemnego, datowane są na około 6000 lat p.n.e. czyli w okolicach założenia Jerycha czy Catal Huyuk.

Pod panowaniem rzymskim, wyspa znalazła się już w latach 60-tych p.n.e. kiedy to swoje sukcesy na bliskim wschodzie święcił Pompejusz. Aneksja w granice Imperium nastąpiła jednakże dopiero w 58 roku p.n.e. Początkowo Cypr stał się częścią prowincji Cylicja. Następnie władza nad Cyprem przypadła namiestnikowi Egiptu, by ostatecznie około 27 roku p.n.e., Oktawian dokonał usamodzielnienia wyspy, organizując ją jako prowincję senatorską.

Oprócz wspomnianych powyżej bogatych złóż miedzi, prowincja dostarczała także wina, oleju oraz zboża.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów