Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cyrenajka rzymska

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Cyrenejka w czasach rzymskich

Cyrenajka to historyczna kraina we wschodniej Libii będąca prowincją rzymską. Mimo że istnieją pewne nieporozumienia co do dokładnego terytorium zaanektowanego przez Imperium Rzymskie, wiadome jest że Cyrenajka przekształcona została w rzymską prowincję w 78 roku p.n.e. wraz z Kretą. W 20 roku p.n.e. stała się ona prowincją senatorską, podobnie jak bardziej znacząca zachodnia Africa proconsularis, i w przeciwieństwie do Egiptu, który stał się domeną imperialną sui generis (pod specjalnym zarządem gubernatora, praefectus augustalis) w 30 roku p.n.e.

Reformy przeprowadzone (w tym powstanie tetrarchii) przez Dioklecjana w 296 roku n.e. zmieniły strukturę administracyjną prowincji. Cyrenajka została podzielona na dwie oddzielne prowincje: Libya Superior, zawierającą Pentapolis ze stolicą w Vyrene, oraz Libya Inferior ze stolicą w Marmaryce.
Obie prowincje należały do diecezji egipskiej.

Zachodni sąsiad – Trypolitania, największa odłączona część byłej Africa proconsularis stała się częścią diecezji afrykańskiej.
Po trzęsieniu ziemi w 365 roku n.e. stolica Cyrenajki został przesunięta do Ptolemaidy. Po podziale imperium w 395 roku n.e. Cyrenajka stała się częścią Cesarstwa Wschodniorzymskiego granicząc na zachodzie z Trypolitanią będącą już pod panowaniem Wandalów.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów