Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mur Trajana

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Wał Trajana na znaczku mołdawskim.
Na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0.

Mur Trajana (Valul lui Traian) jest określeniem używanym względem kilku ciągów fortyfikacji ziemnych (valla) odkrytych we wschodniej Europie w Mołdawii, Rumunii i na Ukrainie. Co ciekawe ten system umocnień nie został zbudowany przez Rzymian za rządów cesarza Trajana. Możliwe że to uczeni XIX wieku nadali tym fortyfikacjom taką nazwę. Prawdopodobnie uczynili tak, aby przebudzić tamtejszą ludność i zachęcić ją do walki o niepodległość.

Na terenie Rumunii są trzy valla. Najstarsze i najmniejsze vallumma 61 kilometrów długości i rozciąga się od Cetatea Pătulului nad Dunajem aż po dzisiejsze miasto Konstanca nad Morzem Czarnym. Całkowicie zrobione z ziemi, nie posiadało konstrukcji obronnych; jednak posiadało fosę w południowej części. Według naukowców celem tego wału ziemnego była ochrona ludności żyjącej na północy przed wrogiem z południa. Drugim vallum liczy 54 kilometry długości i na niektróych odcinkach pokrywa wał mniejszy. Swój bieg zaczyna na Dunaju, a kończy w Palas, na zachód od miasta Konstanca. Średnia wysokość wału wynosi 3, 5 metra. Po obu stronach znajdowały się fosy. Na wale zbudowano 63 fortyfikacje: 35 większych (castra) i 28 mniejszych (castella). Średnia odległość między fortyfikacjami wynosi 1 km. Ostatnie vallumrównież zbudowano z ziemi, jednak na grzbiecie wału znajdował się kamienny mur. Wał miał długość 59 kilometrów i rozciągał się od południa miasta Axiopolis (dzisiejsze Cernavodă) po wybrzeże Morza Czarnego. Wał (agger) miał 1,5 metra wysokości, kiedy mur na szczycie miał wysokość 2 metrów. Wał posiadał fosę w północnej części i 26 fortyfikacji. Odległość pomiędzy nimi wynosiłą od 1 do 4 kilometrów.

Na terenie Mołdawii znajdują się pozostałości wałów ziemnych i palisad. Zachowały się dwa duże fragmenty limes na tych ziemiach: Górny mur Trajana i Dolny mur Trajana. Dolny mur datowany jest na III wiek n.e. i zbudowany został przez Antharyka, króla Terwingów. Wał ropościera się między brzegami rzek Gerasius (obecny Prut) i Dunaju po krainę Taifali (obecna Oltenia). Prawdopodobnym jest to, że wał ten zastąpił stary limesLimes Transalutanus. Górny mur z kolei powstać miał w IV wieku n.e. na zlecenie Gotów, w celu ochrony granic przed Hunami. Jego długość wynosi 120 kilometrów od rzeki Dniestr do rzeki Prut.

Na Ukrainie mur Trajana zlokalizowany jest na Podolu i rozciąga się od obecnego Kamieńca Podolskiego, przez Novaya Ushitsa, po miasto Chmielnicki.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów