Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Rostra

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Rostra
Rostra z widoczną w tle świątynią Saturna i Tabularium (Archwium państwowe) | Zdjęcie: Anthony M. from Rome, Italy | Creative Commons Attribution 2.0 Generic license.

Rostra była to mównica na Forum Romanum, która istniała w czasach Republiki i Cesarstwa. Wzniesiono ją na podstawie o wysokości 5 metrów, na planie prostokąta o wymiarach 29 na 30 m. Mówca zwracał się do ludzi znajdujących się w północno-zachodniej części Forum (tzw. comitium) i zwrócony był w kierunku budynku Senatu.

Mównica była pierwotnie ozdobiona dziobami okrętów, zdobytych przez Rzymian w bitwie z Latynami pod Ancjum w 338 roku p.n.e.; stąd też pochodzi nazwa mównicy (rostra to liczba mnoga od rostrum, „czyli taran statku”). Po zwycięstwie Oktawiana nad Markiem Antoniuszem pod Akcjum, dodano nowe pozłacane dzioby, zdobyte podczas bitwy.

Rekonstrukcja rostry w wykonaniu Einara Gjerstada.
Fair use under the Copyright law of the United States

Juliusz Cezar po pokonaniu rywali w czasie wojny domowej (49-45 p.n.e.) zlecił przearanżowanie Forum Romanum. Rostra zostało przesunięta z obszaru comitium, na miejsce gdzie znajduje się obecnie, a przynajmniej jej pozostałe fragmenty. Działania w kwestii przebudowy Forum kontynuował Cezar.

Rostra była miejscem licznych wystąpień publicznych. To z tej mównicy Cyceron protestował przeciwko rosnącej władzy Juliusza Cezara. Potem znienawidzony przez następców Cezara, Cyceron został zabity w 43 roku p.n.e., a jego głowa osadzona została na rostrach ku przestrodze. Żona Marka Antoniusza przekuła mu na domiar wszystkiego język swoją szpilką do włosów.

Źródła wykorzystane
  • Rodolfo Lanciani, The Ruins and Excavations of Ancient Rome, 1979

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów