Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Po niemal 50 latach do francuskiego muzeum wróciła rzeźba Bachusa

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Po niemal 50 latach do francuskiego muzeum wróciła rzeźba Bachusa
Po niemal 50 latach do francuskiego muzeum wróciła rzeźba Bachusa

Po niemal 50 latach do francuskiego muzeum Musée du Pays Châtillonnais wróciła rzymska statuetka boga Bachusa, który przedstawiony został jako chłopiec. Obiekt został skradziony w 1973 roku wraz z pięcioma tysiącami rzymskich monet.

Artefakt ma 40 cm wysokości i odkryty został pod koniec XIX wieku we wschodniej Francji.

Odzyskanie straconego Bachusa, Francuzi zawdzięczają holenderskiemu poszukiwaczowi zaginionych dzieł sztuki Arthurowi Brandowi. Jak mężczyzna przekazał, na trop statuy trafił, kiedy zwrócił się do niego jeden z klientów, aby uzyskać więcej informacji o rzeźbie; tę proponować miał mu austriacki kolekcjoner dzieł sztuki, który zakupić miał obiekt legalnie. Arthur Brand zaintrygowany obiektem przeszukał stare informacje i odkrył, że jest to zaginiony Bachus z 1973 roku.

Austriacki kolekcjoner przekazał obiekt muzeum, a w zamian otrzymał pewną sumę pieniędzy, która zgodnie z francuskim prawem należała mu się za przechowanie statuy.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów