Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

1700-letnia inskrypcja z Galilei

1700 letnia inskrypcja
1700 letnia inskrypcja | Zdjęcie: Miki Peleg/Israeli Antiquities Authority

Archeolodzy odkryli trzy inskrypcje pogrzebowe, liczące około 1700 lat, na rzymskim cmentarzysku w antycznym mieście Seforis, niedaleko Jeziora Tyberiadzkiego.

The Jewish Press podaje, że dwa znaleziska posiadają napisy w języku aramejskim, który był rozpowszechniony w regionie; jedno zapisane jest w grece. Jak twierdzą naukowcy nagrobki są cennym odkryciem i mogą przybliżyć codzienne życie Żydów w Seforis i całym regionie Galilei. Seforis było stolicą Galilei od 140 do 37 roku p.n.e., by potem swoją pozycję stracić na rzecz miasta Tiberias. Seforis, po tym jak znajdywać się zaczęło w strefie rzymskich wpływów, nazywane było także Autocratoris – na cześć Augusta.

Na jednej z inskrypcji wyczytać możemy, że zmarłym był niejaki Tiberian. Zdaniem badaczy był to mieszkaniec Tyberiady, który został pochowany w Seforis przez lokalnego rabina.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów