Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

1700-letnia inskrypcja z Galilei

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

1700 letnia inskrypcja
1700 letnia inskrypcja | Zdjęcie: Miki Peleg/Israeli Antiquities Authority

W 2016 roku archeolodzy odkryli trzy inskrypcje pogrzebowe, liczące około 1700 lat, na rzymskim cmentarzysku w antycznym mieście Seforis, niedaleko Jeziora Tyberiadzkiego.

The Jewish Press podaje, że dwa znaleziska posiadają napisy w języku aramejskim, który był rozpowszechniony w regionie; jedno zapisane jest w grece. Jak twierdzą naukowcy nagrobki są cennym odkryciem i mogą przybliżyć codzienne życie Żydów w Seforis i całym regionie Galilei. Seforis było stolicą Galilei od 140 do 37 roku p.n.e., by potem swoją pozycję stracić na rzecz miasta Tiberias. Seforis, po tym jak znajdywać się zaczęło w strefie rzymskich wpływów, nazywane było także Autocratoris – na cześć Augusta.

Na jednej z inskrypcji wyczytać możemy, że zmarłym był niejaki Tiberian. Zdaniem badaczy był to mieszkaniec Tyberiady, który został pochowany w Seforis przez lokalnego rabina.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów