Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne koszary z II wieku odkryte podczas prac budowlanych

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Antyczne koszary z II wieku odkryte podczas prac budowlanych
Antyczne koszary z II wieku odkryte podczas prac budowlanych

W 2018 roku, w Rzymie, podczas budowy metra natrafiono na antyczny kompleks wojskowy z dodatkowymi pomieszczeniami należącymi prawdopodobnie do dowódcy. Nigdzie na świecie budowa metra nie trwa tak długo, jak w Rzymie.  Gdy łopaty zagłębiają się w ziemi, jest niemal pewne, że natrafią na pozostałości antyczne.

Ministerstwo Kultury właśnie ujawniło nowe zdjęcia dawnych koszar wojskowych w okolicy stacji metra Amba Aradam, niedaleko bazyliki Świętego Jana na Lateranie. Położone około 15 metrów poniżej obecnego poziomu gruntu budowle z II wieku zostały odkryte przez archeologów już latem 2016 roku. Teraz odkryto także nowe skrzydło kompleksu. To prawdopodobnie Dom komendanta mierzący około 300 metrów kwadratowych i podzielony na 14 pomieszczeń. Dom posiadał także dziedziniec z fontanną i doskonale zachowane mozaiki na posadzkach. W jednym z pomieszczeń odkryto dawną instalację do ogrzewania podłogowego. Natomiast w ostatniej fazie prac okazało się, że w kompleksie znajduje się także klatka schodowa prowadząca na piętro, być może do sypialni lub pomieszczenia biurowego.

Ustalono, że cała przestrzeń kompleksu zostanie rozebrana i fragmentami przeniesiona w inne miejsce. Tam odbędą się szczegółowe badania i prace konserwatorskie. Już dzisiaj jednak wiadomo, że koszary są w dobrym stanie, jak na budowlę tak odległą czasowo. Po renowacji całość kompleksu wróci na swoje miejsce. Zanim będziemy mogli go podziwiać, minie z pewnością wiele lat.

Autor: Anna Cirocka

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów