Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Antyczne koszary z II wieku odkryte podczas prac budowlanych

Antyczne koszary z II wieku odkryte podczas prac budowlanych
Antyczne koszary z II wieku odkryte podczas prac budowlanych

W Rzymie, podczas budowy metra natrafiono na antyczny kompleks wojskowy z dodatkowymi pomieszczeniami należącymi prawdopodobnie do dowódcy. Nigdzie na świecie budowa metra nie trwa tak długo, jak w Rzymie.  Gdy łopaty zagłębiają się w ziemi, jest niemal pewne, że natrafią na pozostałości antyczne.

Ministerstwo Kultury właśnie ujawniło nowe zdjęcia dawnych koszar wojskowych w okolicy stacji metra Amba Aradam, niedaleko bazyliki Świętego Jana na Lateranie. Położone około 15 metrów poniżej obecnego poziomu gruntu budowle z II wieku zostały odkryte przez archeologów już latem 2016 roku. Teraz odkryto także nowe skrzydło kompleksu. To prawdopodobnie Dom komendanta mierzący około 300 metrów kwadratowych i podzielony na 14 pomieszczeń. Dom posiadał także dziedziniec z fontanną i doskonale zachowane mozaiki na posadzkach. W jednym z pomieszczeń odkryto dawną instalację do ogrzewania podłogowego. Natomiast w ostatniej fazie prac okazało się, że w kompleksie znajduje się także klatka schodowa prowadząca na piętro, być może do sypialni lub pomieszczenia biurowego.

Ustalono, że cała przestrzeń kompleksu zostanie rozebrana i fragmentami przeniesiona w inne miejsce. Tam odbędą się szczegółowe badania i prace konserwatorskie. Już dzisiaj jednak wiadomo, że koszary są w dobrym stanie, jak na budowlę tak odległą czasowo. Po renowacji całość kompleksu wróci na swoje miejsce. Zanim będziemy mogli go podziwiać, minie z pewnością wiele lat.

Autor: Anna Cirocka

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów