Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkryli lokalizację bitwy Cezara

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Szczątki ludzkie z masakry Cezara
Szczątki ludzkie z masakry Cezara | Zdjęcie: Vrije Universiteit Amsterdam

W czasie konferencji mającej miejsce dnia 11 grudnia 2015 roku w Amsterdamie archeolog Nico Roymans z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie ogłosił, że jego zespołowi udało się potwierdzić lokalizację miejsca, w którym rzymski wódz Juliusz Cezar zmasakrował dwa germańskie plemiona w 55 roku p.n.e.

Po dziś dzień dokładne miejsce bitwy było nieznane, a przekaz o starciu pochodzi z zapisków Cezara w księdze IV De Bello Gallico. Jest to najstarsza znana bitwa, która miała miejsce na holenderskiej ziemi.

Naukowcy odkryli dużą ilość pozostałości szkieletów, mieczy, grotów i hełmów. Plemiona Tencteri i Usipetes wywodziły się zza Renu i apelowały do Cezara o udzieleniu azylu. Cezar odrzucił prośby i kazał swoim żołnierzom dokonać masakry. Dzisiaj użyto by słowa ludobójstwo.

Miejscem, w którym dokonano odkryć jest Kessel w Brabancji Północnej w Holandii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów