Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkrywają „małe Pompeje” we Francji

Archeolodzy odkrywają 'małe Pompeje' we Francji
Archeolodzy odkrywają 'małe Pompeje' we Francji | Zdjęcie: AFP

Archeolodzy prowadzą wykopaliska na obrzeżach francuskiego miasta Vienne, na południowym-wschodzie kraju. Naukowcy określają obszar badań jako „małe Pompeje”.

Specjaliści twierdzą, że jest to jedno z najciekawszych odkryć rzymskich prowadzonych w ciągu ostatnich 40-50 lat. Miasto Vienne – a dokładnie Sainte Colombe – słynie z rzymskiego teatru i świątyni oraz domów mieszkalnych datowanych na I wiek n.e. Rzymskie zabytki obejmują obszar 7 tysięcy metrów kw. Naukowcy uważają, że budynki były zamieszkane przez niemal 300 lat, jednak wraz z kolejnymi pożarami zostały opuszczone. Dzięki popiołom po pożarze wiele obiektów dobrze się zakonserwowało do naszych czasów.

Wśród ciekawych obiektów na terenie „małych Pompejów” jest willa – prawdopodobnie bogatego kupca – z mozaiką podłogową ukazującą procesję menad, czcicielek Bachusa oraz satyrów. Dom posiadał balustrady, marmurowe okładziny, szerokie ogrody i system kanalizacyjny. Niestety wspomniane elementy zachowały się jedynie w części.

Inną odkrytą budowlą jest duża publiczna fontanna udekorowana posągiem Herkulesa, która znajdowała się na rynku.

Prace wykopaliskowe prowadzone są od kwietnia tego roku i trwać mają do końca roku. Teraz celem wykopalisk jest kopanie głębiej w ziemi i wydobycie obszaru, na którym funkcjonowały warsztaty.

Archeolodzy odkrywają

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów