Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Archeolodzy odkrywają „małe Pompeje” we Francji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Archeolodzy odkrywają 'małe Pompeje' we Francji
Archeolodzy odkrywają 'małe Pompeje' we Francji | Zdjęcie: AFP

Archeolodzy prowadzą wykopaliska na obrzeżach francuskiego miasta Vienne, na południowym-wschodzie kraju. Naukowcy określają obszar badań jako „małe Pompeje”.

Specjaliści twierdzą, że jest to jedno z najciekawszych odkryć rzymskich prowadzonych w ciągu ostatnich 40-50 lat. Miasto Vienne – a dokładnie Sainte Colombe – słynie z rzymskiego teatru i świątyni oraz domów mieszkalnych datowanych na I wiek n.e. Rzymskie zabytki obejmują obszar 7 tysięcy metrów kw. Naukowcy uważają, że budynki były zamieszkane przez niemal 300 lat, jednak wraz z kolejnymi pożarami zostały opuszczone. Dzięki popiołom po pożarze wiele obiektów dobrze się zakonserwowało do naszych czasów.

Wśród ciekawych obiektów na terenie „małych Pompejów” jest willa – prawdopodobnie bogatego kupca – z mozaiką podłogową ukazującą procesję menad, czcicielek Bachusa oraz satyrów. Dom posiadał balustrady, marmurowe okładziny, szerokie ogrody i system kanalizacyjny. Niestety wspomniane elementy zachowały się jedynie w części.

Inną odkrytą budowlą jest duża publiczna fontanna udekorowana posągiem Herkulesa, która znajdowała się na rynku.

Prace wykopaliskowe prowadzone są od kwietnia tego roku i trwać mają do końca roku. Teraz celem wykopalisk jest kopanie głębiej w ziemi i wydobycie obszaru, na którym funkcjonowały warsztaty.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów