Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Biblioteka watykańska digitalizuje 1600-letnie wydanie Wergiliusza

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Biblioteka watykańska digitalizuje 1600-letnie wydanie Wergiliusza
Biblioteka watykańska digitalizuje 1600-letnie wydanie Wergiliusza | Zdjęcie: Vatican Apostolic Library

Siedemdziesiąt-sześć stron i 50 ilustracji z wielkiego łacińskiego utworu Wergiliusza zostanie udostępnione cyfrowo przez Bibliotekę Watykanu. To część projektu mającego na celu digitalizację 80 tysięcy manuskryptów.

Dzieło Wergiliusza jest najstarszym utworem (blisko 1600-letnim), który został udostępniony elektronicznie. Wydanie powstało około 400 roku n.e. i zawiera fragmenty łacińskiego poematu „Eneida”, opowiadającego o podróży Eneasza ze zniszczonej Troi do Kartaginy, podziemi, a potem Italii. W manuskrypcie znajdują się także fragmenty „Georgik”. Zapewne pierwotnie, oryginalne wydanie zawierało wszystkie prace kanoniczne Wergiliusza.

Manuskrypt został odnaleziony w Bibliotece Watykanu w 1451 roku przez papieża Mikołaja V. Władze Watykanu czynią obecnie starania, aby zrealizować ambitny projekt, zdigitalizowania 80 tysięcy dokumentów, aby udostępnić zbiory jak najszerszej liczbie osób.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów