Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Cesarz rzymski ukazany jako faraon na nowo odkrytej płaskorzeźbie

Grupa naukowców odkryła ciekawe znalezisko w jednej ze świątyń egipskich. Płaskorzeźba wykonana na kamiennej ścianie ukazuje cesarza Klaudiusza ubranego jak egipski faraon w mocno zdobioną koronę. Na rzeźbie cesarz, panujący w latach 41-54 n.e., wznosi do góry ogromny drąg zwieńczony półksiężycem. Obraz ukazuje także ośmiu mężczyzn, każdy noszący czapkę z dwoma ptasimi piórami, którzy wspinają się na pale podpierające.

Egipskie hieroglify nazywają Klaudiusza: „Synem Ra, Władcą Koron” i określają go mianem: „Król Górnego i Dolnego Egiptu, Władca Dwóch Ziem”. Napisy mówią także, że cesarz wznosi słup podpierający namiot (albo kaplicę) egipskiego boga płodności Min. Wywnioskować można, że wydarzenie to umiejscowione jest w czasie lata. Warto odnotować, że cesarz Klaudiusz nigdy nie odwiedził Egiptu. Mimo wszystko, od kiedy Egipt został przyłączony do Rzymu w 30 roku p.n.e., cesarze ukazywani byli jako egipscy faraonowie na wszelkiego rodzaju dziełach. Był to potwierdzenie ich supremacji, z zachowaniem kultury miejscowej.

Bóg Min głęboko związany był z kultem fallicznym, w sztuce przedstawiany jako mężczyzna z wyeksponowanym penisem, trzymający w jednej ręce cep i noszący na głowie czapkę z dwoma piórami, często uważany za wcielenie boga Amona jako Amon-Min. Na płaskorzeźbie bóg Min zwraca się do Klaudiusza: „Daję Ci obce, południowe ziemie”, co naukowcy wiążą z terenami pustynnymi wokół Nilu, gdzie mogły być wydobywane minerały.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów