Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Co legionista napisał w liście 1800 lat temu?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Centurion rzymski na tle świątyń
Centurion rzymski na tle świątyń

Grant Adamson z Rice University w Houston odczytał list pochodzącego z Egiptu żołnierza Aureliusza Poliona, spisany po grecku na papirusie 1800 lat temu.

Jego tłumacznie zostało opublikowane w najnowszym numerze magazynu „Bulletin of the American Society of Papyrologists”. Papirus znaleziono w starożytnym egipskim mieście Tebtynis położonym na skraju oazy Fajum. Tebtynis było ośrodkiem kultu boga krokodyla Sobka. W latach 1899-1900 prowadzili tu intensywne wykopaliska brytyjscy naukowcy Bernard P. Grenfell i Arthur S. Hunt. W kompleksie świątynnym Sobka oraz w jego pobliżu odkryli ponad 30 tys. papirusów. Wciąż wiele z nich czeka na odczytanie. Adamsonowi udało się odtworzyć treść uszkodzonego pisma dzięki sporządzeniu wizerunków dokumentu w podczerwieni.

Jak wynika z listu, Aureliusz Polion znad Nilu trafił nad Dunaj. Był żołnierzem legio II Adiutrix (legion pomocniczy II), który strzegł granicy Imperium Romanum w Panonii na terenie obecnych Węgier (od 106 r. n.e. stacjonował w Aquincum; dziś Budapeszt). Prawdopodobnie Aureliusz nie spodziewał się, że zostanie wysłany tak daleko (podróż z Panonii do Egiptu trwała wtedy ponad miesiąc). Do rodziny pisał:”Modlę się dniem i nocą, żebyście byli w dobrym zdrowiu (…). Martwię się o was, ponieważ często dostawaliście listy ode mnie, a nigdy nie otrzymałem odpowiedzi… Odkąd jestem w Panonii, pisałem do was, ale traktowaliście mnie jak obcego”.

Być może zawiódł kurier – weteran armii rzymskiej imieniem Acutius Leon, któremu Aureliusz Polion powierzył dostarczenie listów. Na jednym zachowała się świadcząca o tym instrukcja.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów