Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Czy antyczni Rzymianie stosowali chińskie metody lecznicze?

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Szczątki około 20-letniej kobiety zostały odkryte w 2008 roku w Toskanii
Szczątki około 20-letniej kobiety zostały odkryte w 2008 roku w Toskanii

Naukowcy z Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie poddali badaniom zachowane pozostałości kostne młodej kobiety, która żyła 2000 lat temu w Italii. Wnioski są takie, że kobieta mogła stosować jako medykamenty, korzenie i zioła, które dostępne były tylko w Chinach.

Jak stwierdzili badacze kobieta cierpiała na celiakię (nietolerancję pokarmową). Na płytce nazębnej odkryto pozostałości chemiczne po roślinach leczniczych takich jak żeń-szeń czy kurkuma, które nie występowały na terenie Imperium Rzymskiego. Dowodzi to, że Rzym prowadził intensywny handel z Chinami.

Kobieta cierpiała na niedożywienie i utratę masy kostnej. Jak twierdzą specjaliści, osoby mające silną nietolerancję glutenu cierpią na bóle brzucha oraz problemy z kośćmi. Na zębach natrafiono także na cząstki skrobi, co sugeruje, iż Rzymianka posiadała dietę obfitą w gluten, co tylko pogarszało stan.

Szczątki około 20-letniej kobiety zostały odkryte w 2008 roku w Toskanii. Fakt, że przy ciele znajdowała się złota biżuteria dowodzą, że pochodziła ona z wyższego stanu społecznego.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów