Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fantastyczna wizualizacja mostu Trajana łączącego brzegi Dunaju

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Most Trajana na wizualizacji
Most Trajana na wizualizacji

Fantastyczna wizualizacja mostu Trajana łączącego brzegi Dunaju. Pasjonaci antyczności i inżynierii mają okazję zobaczyć jak też prezentowało się dzieło genialnego architekta Apollodorosa z Damaszku.

Most Trajana nad Dunaju powstał między 103 a 105 rokiem n.e. Wielka konstrukcja powstała na polecenie Trajana, który chciał w ten sposób umożliwić szybki transport żołnierzy na drugi brzeg rzeki i najazd na Dację.

Budowla miała ok. 1, 5 km długości1,  15 metrów szerokości i 19 wysokości (mierząc od tafli wody). Na każdym brzegu rzeki znajdował się obóz, który zabezpieczał zejście na most. Tym samym dostęp do niego miały jedynie osoby, które przekroczyły castrum.

Film ukazujący wizualizację mostu Trajana

Przypisy
  1. Obecnie Dunaj ma 800 metrów szerokości.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów