Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Apollodoros z Damaszku

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Apollodoros z Damaszku
Apollodoros z Damaszku | Zdjęcie: Gun Powder Ma | Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Żyjący na przełomie I i II wieku n.e. Apollodoros z Damaszku, był jednym z najsłynniejszych architektów starożytności. Pracował dla cesarza Trajana, dla którego był niezmiernie przydatny m.in. podczas tzw. wojen dackich – zaprojektował most, który przerzucono przez Dunaj, by stworzyć możliwość pokonania rzeki przez rzymskie legiony. Ponadto zaprojektował Forum Trajana, łuki triumfalne cesarza w Benewencie i Anconie, być może brał udział w powstaniu jednego z cudów architektury starożytnej – Panteonu1.

Jego kariera zakończyła się, gdy został poproszony przez następcę TrajanaHadriana o ocenę cesarskiego projektu podwójnej świątyni Wenus i Romy. Skrytykował m.in. zaplanowane pod budowę miejsce, a także niewłaściwą proporcję między wymiarami rzeźb bóstw, a wysokością całego budynku. Obecnie, gdyby bogini chciała wstać i wyjść ze świątyni, nie będzie mogła tego zrobić – tak jego opinię przekazał Kasjusz Dion. Apollodoros „w nagrodzie” za swą fachową opinię został zesłany, a w niedalekiej przyszłości także zamordowany.

Przypisy
  1. Pierwsza budowla powstała w roku 27 p.n.e., z inicjatywy Marka Agryppy. Świątynia została zniszczona w pożarze w roku 80 n.e. Odbudowa konstrukcji nastąpiła w roku 125 n.e., na zlecenie cesarza Hadriana; Kasjusz Dion, Historia rzymska, LXIX.4
Źródła wykorzystane
  • Kasjusz Dion, Historia rzymska

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów