Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Fragmenty mozaiki odkryto w rzymskiej willi w Gruzji

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

Fragmenty mozaiki odkryto w rzymskiej willi w Gruzji
Fragmenty mozaiki odkryto w rzymskiej willi w Gruzji

W wyniku prac wykopaliskowych prowadzonych w okolicy tzw. fortecy Gonio (antyczna Apsaros), która znajduje się przy ujściu rzeki Czoroch do Morza Czarnego, 15 km na południe od Batumi (Gruzja), naukowcy odkryli pozostałości rzymskiej mozaiki.

Jak się okazuje mozaika znajdowała się w willi rzymskiego dowódcy lokalnego garnizonu, głęboko wewnątrz posiadłości. Do tej pory odkryto kilka fragmentów mozaiki, gdzie każdy składa się z ponad tuzina kamiennych sześcianów w różnych kolorach: zielonym, czarnym, czerwonym czy żółtym. Różne barwy dowodzą, że mozaika ukazywała zapewne różne motywy; jednak w tej chwili poznanie kształtów jest niemożliwe, ze względu na uszkodzenia.

Pod podłogą, na której ułożona była mozaika znajdował się system hypocaustum – rzymski system ogrzewania podłogowego.

Co jest istotne, mozaika w domu rzymskiego dowódcy na obrzeżach Imperium jest naprawdę rzadkością. Zwykle Rzymianie w zagrożonych przez najeźdźców miejscach rezygnowali z luksusów.

Prace wykopaliskowe na wspomnianym terenie prowadzi polsko-gruziński zespół archeologów.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów