Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Hiszpanii sztorm odkrył pozostałości rzymskiego akweduktu

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Hiszpanii sztorm odkrył pozostałości rzymskiego akweduktu
W Hiszpanii sztorm odkrył pozostałości rzymskiego akweduktu | Zdjęcie: ADIP

W hiszpańskim mieście Kadyks (Hiszpania) doszło do przypadkowego odkrycia. Po sztormie, jaki przeszedł przez lokalną plażę Cortadura, mieszkańcy natrafili na pozostałości po rzymskim akwedukcie oraz kamiennej drodze.

Mieszkańcy zaraz po odkryciu rozpoczęli własne „wykopaliska”. Jednak na wieść o odkryciu władze miasta delegowały odpowiednie służby do oceny artefaktów. Jednym ze znalezisk są fragmenty drogi, która pochodzi z XVI lub XVII wieku. Ponadto sztorm wydobył pozostałości akweduktu w Gades (łacińska nazwa miasta), który datowany jest na I wiek n.e. Dwa fragmenty budowli są wciąż połączone ze sobą zaprawą.

Akwedukt w Gades wynosił około 75 km długości i wodę pobierał ze źródła Tempul w San José del Valle. Uważa się, że ten wodociąg był jednym z największych osiągnięć inżynierii wodnej Rzymian w Hiszpanii.

Źródła wykorzystane

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów