Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Kornwalii kobieta natrafiła na liczącą 1700 lat monetę rzymską

Ten wpis dostępny jest także w języku: angielski (English)

W Kornwalii kobieta natrafiła na liczacą 1700 lat monetę rzymską
W Kornwalii kobieta natrafiła na liczacą 1700 lat monetę rzymską | Zdjęcie: Greg Martin

W Kornwalii, w zachodniej części Anglii, kobieta natrafiła na liczącą 1700 lat monetę rzymską.

Szczęśliwym znalazcą jest 80-letnia Ann Greenstreet – mieszkanka Godolphin Cross, niedaleko Helston – która nieoczekiwanego odkrycia dokonała w czasie spaceru z psem. Po podniesieniu monety z ziemi schowała ją do kieszeni i zapomniała na kilka dni. Dopiero po tym czasie ponownie wzięła przedmiot do ręki i zauważyła postać cesarza z wieńcem laurowym. Następnie sprawdziła w Google i natrafiła na podobne monety w internecie, datowane na 300 rok n.e.

Specjaliści z Royal Cornwall Museum potwierdzili przypuszczenia odkrywczyni. Postać ukazana na artefakcie to Walentynian I,  który rządził Cesarstwem w latach 364-375 n.e. W tym czasie Brytania rzymska była pod ciągłym atakiem ze strony barbarzyńców. Pomimo czasu, moneta zachowała się w dobrym stanie. Posiada uszkodzone krawędzie, jednak wizerunek cesarza jest bardzo dobrze zachowany.

Źródła wykorzystane
  • Dog walker delighted to find tiny Roman coin from 1,700 years ago lying in the road in Cornwall, "CornwallLive", 6 grudnia 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów