Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

W Kornwalii kobieta natrafiła na liczącą 1700 lat monetę rzymską

W Kornwalii kobieta natrafiła na liczacą 1700 lat monetę rzymską
W Kornwalii kobieta natrafiła na liczacą 1700 lat monetę rzymską | Zdjęcie: Greg Martin

W Kornwalii, w zachodniej części Anglii, kobieta natrafiła na liczącą 1700 lat monetę rzymską.

Szczęśliwym znalazcą jest 80-letnia Ann Greenstreet – mieszkanka Godolphin Cross, niedaleko Helston – która nieoczekiwanego odkrycia dokonała w czasie spaceru z psem. Po podniesieniu monety z ziemi schowała ją do kieszeni i zapomniała na kilka dni. Dopiero po tym czasie ponownie wzięła przedmiot do ręki i zauważyła postać cesarza z wieńcem laurowym. Następnie sprawdziła w Google i natrafiła na podobne monety w internecie, datowane na 300 rok n.e.

Specjaliści z Royal Cornwall Museum potwierdzili przypuszczenia odkrywczyni. Postać ukazana na artefakcie to Walentynian I,  który rządził Cesarstwem w latach 364-375 n.e. W tym czasie Brytania rzymska była pod ciągłym atakiem ze strony barbarzyńców. Pomimo czasu, moneta zachowała się w dobrym stanie. Posiada uszkodzone krawędzie, jednak wizerunek cesarza jest bardzo dobrze zachowany.

Źródła wykorzystane
  • Dog walker delighted to find tiny Roman coin from 1,700 years ago lying in the road in Cornwall, "CornwallLive", 6 grudnia 2016

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Aby portal mógł istnieć i się dalej rozwijać potrzebne jest finansowe wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer. Wierzę w to, że będę mógł liczyć na szersze wsparcie, które pozwoli mi jeszcze bardziej poświęcić się mojej pracy i pasji, maksymalnie usprawniać stronę oraz ukazywać świat antycznych Rzymian w interesującej formie.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Nowości ze świata antycznego Rzymu

Jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do newslettera!

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów