Ta strona nie może być wyświetlana w ramkach

Przejdź do strony

Jeśli znajdziesz błąd ortograficzny lub merytoryczny, powiadom mnie, zaznaczając tekst i naciskając Ctrl + Enter.

Mauzoleum Augusta po latach zaniedbania ma zostać odrestaurowane

Mauzoleum Augusta jest otoczone przez Piazza Augusto Imperatore w centrum Rzymu
Mauzoleum Augusta jest otoczone przez Piazza Augusto Imperatore w centrum Rzymu

Po latach zaniedbywania i popadania w ruinę, największe mauzoleum – Mauzoleum Augusta, jakie kiedykolwiek zbudowali Rzymianie ma zostać odrestaurowane.

To wszystko za sprawą włoskiej firmy telekomunikacyjnej, która na odbudowę potężnego Mauzoleum Augusta przeznaczyła sześć milionów euro. Jednym z pomysłów na „ożywienie” miejsca jest stworzenie multimedialnego pokazu na murach budowli, który przedstawi historię Oktawiana Augusta i Rzymu.

Jak przekonuje prezydent firmy Telecom Italia – Giuseppe Recchi – pokaz ma się odbyć na wewnętrznych ścianach budowli, a historia ma opowiadać o czasach imperialnego Rzymu, początkach chrześcijaństwa oraz baroku. Widowisko ma być wyreżyserowane przez światowej sławy specjalistów m.in. „włoskich zwycięzców Oskarów”. Giuseppe Recchi nie chciał jednak podać nazwisk, gdyż wciąż trwają negocjacje z kandydatami.

Obecnie Mauzoleum popada w ruinę. Otoczone przez zniszczone ogrodzenie, śmieci oraz zarośnięte przez roślinność jest ignorowane przez zwiedzających oraz Rzymian. Co więcej, budowla jest zamknięta dla zwiedzających. Przez lata wszelkie działania nakierowane na odbudowę słynnej budowli spełzały na niczym; głównie za sprawą biurokracji, kłótni w resortach czy brak funduszy.

W przeszłości pojawił się wielki plan odbudowy Mauzoleum, który zakładał odrestaurowanie budowli na 2000 rocznicą śmierci cesarza Oktawiana Augusta w 2014 roku. Prace jednak do dzisiejszego dnia się nie rozpoczęły.

Mauzoleum Augusta powstało w roku 28 p.n.e. i stało się miejscem wiecznego spoczynku Augusta, jaki i innych członków dynastii julijsko-klaudyjskiej, m.in. Tyberiusza czy Kaligulę.

IMPERIUM ROMANUM potrzebuje Twojego wsparcia!

Jeżeli podobają Ci się treści, jakie gromadzę na portalu oraz, którymi dzielę się na kanałach społecznościowych, wdzięczny będę za jakiekolwiek wsparcie. Nawet najmniejsze kwoty pozwolą mi opłacić dalsze poprawki, ulepszenia na stronie oraz serwer.

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM

Dowiedz się więcej!

Wylosuj ciekawostkę i dowiedz się czegoś nowego o antycznym świecie Rzymian. Wchodząc w poniższy link zostaniesz przekierowany do losowego wpisu.

Losowa ciekawostka

Losowa ciekawostka

Odkrywaj tajemnice antycznego Rzymu!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wpisami na portalu oraz odkryciami ze świata antycznego Rzymu, zapisz się do newslettera, który jest wysyłany w każdą sobotę.

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się do newslettera

Księgarnia rzymska

Zapraszam do kupowania ciekawych książek poświęconych historii antycznego Rzymu i starożytności. Czytelnikom przysługuje rabat na wszelkie zakupy (hasło do rabatu: imperiumromanum).

Zajrzyj do księgarni

Księgarnia rzymska

Raport o błędzie

Poniższy tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów